beyaz gürültü

Beyaz gürültü nedir ?

Beyaz gürültü (white noise) nedir ? Beyaz gürültü örneğini dinleyebilirsiniz.

Beyaz gürültü;  bebeğin ana rahmindeyken işittiği ses ve ses öbeklerine benzer olan ses türü ve rengidir. Bu gürültülerin frekanslarına göre farklı grupları da vardır.

Gürültünün Renkleri ne demek?

Kahverengi gürültü, mavi gürültü, mor gürültü, gri gürültü, siyah gürültü çeşitleri mevcuttur.

Şimdi açıklayacağımız, beyaz renk tüm renkleri içinde barındıran beyaz seste insanın duyabileceği tüm ses gruplarını içerir. Beyaz sesin özellikle bebeğin anne karnında sabit duyduğu seslere benzer sesler işitmeleri neticesinde bebeğin kendisini güvenli ortam içerisinde hissetmelerini sağlıyor.

Bunun gibi diğer sabit ses kaynaklarını sıralamamız gerekirse; elektrik süpürgesi, rüzgar, saç kurutma makinesı, , dalga, radyo dalgası, uğultu, şelale gibi sabit frekanslı gürültüleri örnek gösterebiliriz.

Beyaz Gürültüde Neden Uyuruz?

Yetişkinlerin fark etmeden beyaz gürültü alışkanlığı olması da benzer durumdur. 10 kişi aynı anda konuşuyorsa bir ses frekansı oluşur ve beyin otomatik olarak seslerin hiçbirine odaklanmamayı seçer. Beynin bu tercihi uyku haline geçebilmek için gereken rem dönemini erken girmenizi ve uykuya dalmanıza sebep olur.

beyaz-gurultu-nedir
Beyaz gürültü bebekleri uyutmak için kullanılan bir yöntemdir.

Özet olarak bu sistemin biraz yapay bir güven duygusu oluşturduğunu ve uzun dönemli maruz kalmalarda bağımlılık bile yaratabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumu yetişkinlerin televizyon karşısında sabit gürültü eşliğinde uykuya dalma alışkanlığıyla özdeşleştirmemiz mümkündür.

Neticede bebekler uyku sırasında bu sesleri dinleyerek daha rahat ve huzurlu uyuyabiliyor. Anne karnında işittiği uğultulu sesler beyaz gürültüye benzerlik gösterdiğinden dolayı bebeklerin rahatlamasına, sakinleşmesine ve gevşemesi yardımcı oluyor.

Beyaz Gürültünün Faydaları ve Zararları

Beyaz gürültünün faydalarından başlıcası bebeklerin korku, öfke, kaygı, tedirginlik hislerinden uzak kalmasını sağlamaktır. Beyaz gürültü bebeklerin rahatlamasına neden olduğu için uzmanlarca faydalı görülüyor. Lakin bazı uzmanlar bu gürültü frekansına fazla maruz kalan bebeğin duyma sorunlarına da yol açabileceğini belirtiyor.  Ama bu konuda yeterince çalışma olmaması sebebiyle kesin bir bilimsel sonuç olmadığını da belirtelim.

Pek çoğumuz televizyon önünde açık olmadan uykuya dalamayan yetişkinleri görmüşüzdür, zaten beyaz seslerin devamlı maruziyeti ilk etapta bebeğin hızlı uymasını sağlasa da uzun süreli alışkanlığı işitmeyle ilgili olumsuz etkilere sebep olabildiği de yaygın bir görüş olduğunu belirtelim. Bunun kanıtlarından bazıları ise beyaz gürültüyü kesmek isteyen ailelerin bunu kademeli olarak azaltarak yapmalarının tavsiye ediliyor. Google play dan beyaz gürültü ile ilgili uygulamayı indirebilirsiniz.

One thought on “Beyaz gürültü nedir ?

  1. Gürültü nedir ve Gürültü Çeşitleri nelerdir? | Prosafety.com.tr